آینه افزایش میدان دید توتال ویو - حمید فرخ ‌نژاد در شب واقعه

حمید فرخ ‌نژاد در شب واقعه

نویسنده : سلام جمعه 4 اردیبهشت 1388 03:22 ق.ظ  •  دیدگاه ها : ()  

شهرام اسدی به‌همراه گروهش این روزها در منطقه «ذوالفقاریه» آبادان مشغول فیلمبرداری صحنه‌های پایانی «شب واقعه» برای نشان دادن حماسه شهید «دریاقلی سورانی» و همرزمانش هستند.

نخلستان بكری در جنوب شرقی آبادان نزدیك به محلی كه عراقی‌ها وارد آبادان شدند، چند شب است كه بستر حوادث اصلی این فیلم شده است و مواجهه نیروهای عراقی با ایرانی‌ها پس از عبور از روی پلی كه بر روی رود بهمنشیر زده‌اند و اقداماتی كه آنها را مجبور به عقب‌نشینی می‌كند، در قاب دوربین امیر كریمی ثبت می‌شود.

در چهلمین روز بعد از آغاز جنگ تحمیلی، «دریاقلی سورانی» با بازی حمید فرخ‌نژاد كه در حاشیه‌ی «بهمنشیر» یك اوراق فروشی دارد خانواده‌اش را به اهواز می‌فرستد، اما پسر بچه نوجوانش خواهان حضور در شهر و مقاومت با نیروهای عراقی است. «دریاقلی» در كش و قوس فرستادن پسرش، بطور اتفاقی از نقشه محاصره آبادان مطلع می‌شود و تلاش می‌كند تا نیروهای ایرانی را در جریان این تهدید قرار دهد و...

فرخ‌نژاد: برای بازی در نقش «دریاقلی» تابع فیلم‌نامه هستم

فرخ‌نژاد كه بعد از فیلمهای «عروس آتش» و «ارتفاع پست» در این فیلم برای سومین‌بار در قالب یك شخصیت جنوبی ظاهر می‌شود درباره شناختش از این شخصیت به ایسنا می‌گوید: «دریاقلی» را در حد این‌كه یك آبادانی است و كارش دهان‌به‌دهان می‌چرخید، می‌شناختم. به‌عنوان شخصی كه حضور نیروهای عراقی را اطلاع می‌دهد و باعث نجات شهر از سقوط می‌شود. برای بازی در این شخصیت هم فیلم‌های مستند درباره او را دیدم اما تابع فیلمنامه بودم و محور اصلی آن را گرفتم.

وی با اشاره به علاقمندی‌اش برای ایفای این نقش بیان كرد: ایفای نقش در یك كار خوب، به‌هر حال خوب است به‌ویژه این‌كه این شخصیت متعلق به شهرم است و انگیزه مضاعفی ایجاد می‌كرد و در واقع ادای دین به یك شخصیت آبادانی است.

این بازیگر ادامه داد: رویكرد این كار از فیلم‌های جنگی دیگر به لحاظ شخصیت‌پردازی تفاوت زیادی دارد و از «دریاقلی» شخصیتی ترسیم شده كه آدم عجیبی مانند بسیاری از شخصیت‌های جنگی ما كه معمولا عارف مسلك و فرهیخته نشان داده می‌شوند نیست و آدمی معمولی با رویكرد‌های شاید با معیارهای ما منفی است. اما وقتی در موقعیت‌ تصمیم و دفاع از كشورش قرار می‌گیرد، یك حماسه قهرمانانه خلق می‌كند.

وی با اظهار رضایت از روند كار این فیلم گفت: تهیه‌كننده كار همه آنچه را كه لازمه تولید یك اثر ماندگار است را در اختیار گروه قرار داده و همه تمام سعی خودشان را می‌كنند و كار با شرایط خوبی درحال انجام است. فرخ‌نژاد ادامه داد: شهرام اسدی هم روی كارش تسلط دارد و به لحاظ فكری با حرفی كه فیلمنامه می‌زند بسیار مطابق است كه در نهایت امیدوارم حاصل تلاش این گروه حرفه‌ای اثری در خور و اندازه شهر مقاوم آبادان باشد.

این بازیگر كه در دو دوره قبلی جشنواره فیلم فجر آثارش از حضور در بخش اصلی بازمانده‌اند درباره پیش بینی‌اش از سرنوشت این فیلم در جشنواره و دیده شدنش می‌گوید: مدت‌هاست كه این چیزها برایم دغدغه نیست. من «طبل بزرگ زیرپای چپ» را هم كه یكی از كارهای ارزشمند در زمینه‌ی دفاع مقدس بود واستحقاق شركت در بخش مسابقه را داشت قبلا داشتم اما توجه‌ای به آن قائل نشدند و درجشنواره معتبر خارجی جایزه گرفت.

وی افزود: من اعتقاد به این‌كه حق كسی خورده می‌شود ندارم و اگر زمانی این حس در جشنواره‌ای پیش آید از ارزش آن جشنواره كم می‌شود نه از ارزش آدم‌هایی كه كار ارائه دادند. من هم مدت‌هاست كه روی این چیزها انرژی نمی‌گذارم و مبنا برایم یك كار خوب است تا از داشتنش در پرونده‌ام افتخار كنم.


 5487منبع:
http://iractor.mihanblog.com

آخرین ویرایش: - -


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات