آینه افزایش میدان دید توتال ویو - گوهر خیر اندیش در نقش شمسی

گوهر خیر اندیش در نقش شمسی

نویسنده : سلام چهارشنبه 2 اردیبهشت 1388 07:02 ق.ظ  •  دیدگاه ها : ()  

سید رضا صائمی: با گوهر خیراندیش در حالی گفتگو می‌كردم كه وی برای رفتن جلوی دوربین و بازی در نقش عمه شمسی گریم كرده بود و با آن كه به لحاظ جسمی حال چندان خوبی نداشت؛ اما پرجنب و جوش و باانگیزه خود را برای سكانس‌های پایانی اشك‌ها و لبخندها آماده می‌كرد. می‌گوید وقتی در مقابل دوربین قرار می‌گیرم، درد و بیماری را فراموش و به نقش فكر می‌كنم. او كه بازی در كاراكترهای مختلفی را تجربه كرده است، متفاوت بودن نقش شمسی پلنگ را مهم‌ترین انگیزه خود برای همكاری دوباره با حسن فتحی می‌داند. خیراندیش پیش از این با نقش‌آفرینی در شخصیت قدسی در میوه ممنوعه با حسن فتحی، سابقه همكاری داشته است و اینك در نقشی متفاوت و حتی شاید متضاد با نقش قبلی در سریال اشك‌ها و لبخندها به تلویزیون بازگشت تا تجربه متفاوتی را از قدسی تا شمسی طی كند.

خانم خیراندیش، انتخاب شما به عنوان بازیگر نقش عمه شمسی به تجربه مشترك شما با آقای فتحی در میوه ممنوعه و سابقه كار كردن با ایشان برمی‌گردد یا كارگردان براساس ویژگی‌ها و جنس بازی شما و تناسب آن با كاراكتر شمسی پلنگ دست به این انتخاب زد؟

بالطبع نزدیك‌ترین بازیگری كه آقای فتحی در ارتباط با این نقش می‌توانست برگزیند، من بودم. ایشان صرفا براساس سابقه همكاری قبلی و آشنایی دست به انتخاب بازیگر نمی‌زند. هر كارگردان و نویسنده‌ای براساس توانمندی و شناخت از بازیگر، نقش را به وی محول می‌كند. وقتی پیشنهاد این كار را به من دادند، من نمی‌دانستم نقش چیست و آن را رد كردم، به دلیل این كه دوست نداشتم به این زودی یك كار روتین انجام بدهم. كسالت و مشكلی كه برای كمرم در فیلم حماسه آرد به كارگردانی آقای فراهانی به وجود آمد هم در این تصمیم‌گیری موثر بود.

اما آقای فتحی بر متفاوت بودن نقش تاكید داشتند؛ بنابراین بازی در نقش عمه شمسی را پذیرفتم. پس از این كه من برای این كاراكتر انتخاب شدم، نویسندگان به نوشتن این نقش پرداختند. در واقع این نقش براساس شناختی كه نویسندگان از نوع بازی من داشتند، نوشته شد.

در واقع این طوری نبود كه از پیش شخصیت عمه شمسی نوشته شده باشد تا شما براساس آن بازی كنید.

نه. اینها روز به روز نوشته می‌شد و فقط طرح كلی قصه از قبل مشخص شده بود. در واقع براساس انتخابی كه برای ایفای این نقش صورت گرفته بود، نویسندگان شروع به نوشتن راجع به نقش كردند.

خانم خیراندیش آیا بین این نقش با كاراكترهایی كه قبلا بازی كرده‌اید سنخیتی وجود نداشت؟ مثلا شما شباهت‌های بین این نقش و لایه‌هایی از این كاراكتر در نقشی كه در فیلم بانو داشتید، احساس نمی‌كنید؟

نه به دلیل این كه در بانو شما یك زن عامی با لهجه شیرازی می‌بینید كه هیچ گونه آتوریته و اقتداری در وی سراغ نداریم. او زنی معصوم، بیچاره و دردمند است. شاید به لحاظ هیبت ظاهری، سانتی‌مانتال و شیك و امروزی نیست، اما یك زن معمولی است و به خصلت‌های شمسی در اشك‌ها و لبخندها شباهتی ندارد و به نظرم 2 كاراكتر متفاوت از هم هستند.

با توجه به نقش‌هایی كه مخاطبان تلویزیون از شما دیده بودند، مثل نقش قدسی در میوه ممنوعه كه یك زن مومنه و محجبه بود، تصویری از شما در ذهن مخاطبان شكل گرفت كه مثبت و معقول بود. نگران این نبودید كه این تصویر با نقش عمه شمسی، خدشه‌دار شود و بشكند؟

به نظر من هر بازیگری در پذیرش نقش جدید این استرس و دلهره را دارد كه نكند مقبول جامعه و مردم قرار نگیرد و حتی گاهی تصویر مثبت نقش‌های قبلی را نیز كم‌رنگ كند، ولی الحمدلله از آنجا كه مردم ما واقعا به من محبت دارند، در هر نقشی مرا می‌پذیرند، در حقیقت عادت كردند به این كه خیراندیش همیشه متفاوت بازی كند. یادم است یكی از منتقدان عزیز وقتی شب اول این سریال پخش شد، به من زنگ زد و گفت ما كه شگفت‌زده نشدیم؛ چون زمانی شگفت‌زده می‌شویم كه تو متفاوت نباشی و این توقع را در ما به وجود آوردی كه همیشه متفاوت بازی كنی و این بهترین تعریفی بود كه از دوستان منتقدم شنیدم. نقشی با هیبت ظاهری و رفتار مردگونه و كمی خشن، نقش زنی كه گرایش بیشتری به كارهای سخت و زمخت دارد را تاكنون ارائه نكرده بودم و در جامعه نیز نمونه آن را ندیده بودم تا بتواند یك الگوی آشنا باشد.

در مقابل برخی منتقدان این تفاوت نقش را در شمسی كمی اغراق شده و تصنعی می‌دانند و نقش‌آفرینی شما در این كاراكتر نسبت به نقش‌های قبلی به دلیل غلوی كه در آن تشخیص می‌دهند، باورپذیر نمی‌دانند.

من برای اولین بار است كه دارم این حرف را می‌شنوم.

شاید این انتقاد به این دلیل باشد كه نقش‌هایی كه غالبا از شما دیدیم، شخصیت محور بوده؛ اما در شمسی با یك تیپ مواجه می‌شویم كه كمتر در جامعه مصداق دارد و كمی ناآشنا و بیگانه است.منبع:
http://iractor.mihanblog.com

آخرین ویرایش: - -


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات