آینه افزایش میدان دید توتال ویو - سریال بی گناهان

سریال بی گناهان

نویسنده : سلام جمعه 4 اردیبهشت 1388 03:17 ق.ظ  •  دیدگاه ها : ()  

اگر بخواهم از سؤالات کلیشه‌ای که در این مدت درباره سریال «بی‌گناهان» از شما پرسیده‌اند بگذرم، می‌رسم به این سؤال که شخصیت «جلال» دارای یک گوشه‌گیری و انزوا و در عین حال کم‌حرفی است و این مورد با شخصیت اصلی شما ضدیت دارد. چطور توانستید تا این حد، باورپذیر این نقش را اجرا کنید؟


بیایید از همین نقطه اول، یعنی «کلیشه» شروع کنیم. کلیشه‌ها همیشه بد نیستند. حتی راهگشا و الگو هستند شیوه داستانگویی در سینما از صد سال پیش تا به امروز،‌ به همین طریق بوده است؛ یک روش کلیشه‌ای برای داستان‌پردازی و درام که از «تئاتر» می‌آید؛ جنگ خیر و شر، تقابل نیکی و بدی، ارزش و منش انسانی و پرداختن به عواطف پنهان و آشکار انسان‌ها، از عشق و نفرت گرفته تا کینه و حسادت و انتقام ...


پس مشکل کجاست که کلمه خوشایندی برای هنرمندان و تماشاگران به حساب نمی‌آید؟


کلیشه با تکرار و تقلید فرق می‌کند.


تقلید از نظر شما به چه معناست؟


یعنی درجا زدن و از روی دست دیگران نوشتن که حتما اصل نخواهد بود.


و من باید این تناقض‌ها را از لابه‌لای حرف‌های شما پیدا کنم؛ اصل یعنی چه؟


درست برعکس «بدل» است! هیچ‌ وقت یک کار بدلی اصل نخواهد شد. یک کار اصل بدون‌شک اصالت دارد، ظرافت و حساسیت هنرمندانه دارد، بکر و خالص است؛ درست مثل «سادگی» که با «آسانی» اشتباه گرفته می‌شود.


سادگی را چطور می‌بینید؟‌


سادگی کمال هنر و زندگی است! ناب و سلیس و خالص است، غیرقابل تقلید است.


و آسانی؟


به معنی دم‌دستی اندیشیدن، دم‌دستی ساختن و دم‌دستی نشان دادن به تماشاگران است. آسانی یعنی سرهم‌بندی همه‌چیز. آسان‌پسندی توهین مستقیم به شعر و شعور مردمی است که در جست‌و‌جوی معرفت و کمال هستند. آسان‌پسندی مثل بعضی از لودگی‌ها و لوس‌بازی‌های رایج طنز در تلویزیون و سینماست که به اسم «کمدی» به علاقه‌مندان انتقال می‌دهند. آسان‌پسندی به معنی بی‌رگ و ریشه‌دار بودن مجریان و پدید‌ آورندگان آن است که بویی از ظرافت و سلیقه نبرده‌اند و به آسان‌ترین ایده یا داستانکی دل‌خوش می‌کنند. آسان‌پسندی یعنی رواج دادن تنبلی و شلختگی فکر و احساس تماشاگران، یعنی توهین به سلیقه و تخیل آنها. درباره سریال‌های به‌اصطلاح خانوادگی هم همین‌ نظر را دارم. تکرار موضوع عروسی و خواهر شوهر، مادر‌زن و... که در پایان به خیر و خوشی می‌رسند و بلافاصله همه آدم‌های «بد» یکباره خوب می‌شوند و قول می‌دهند خوب بمانند. 90 درصد فیلم‌های «آبکی» هندی و بسیاری از کار‌های سطحی و بدون ظرافت یعنی آسان‌پسندی! ‌فریب استقبال تماشاگر را نخورید! فروش یک فیلم یا درصد بالای تماشاگران یک سریال، دلیل قانع‌کننده‌ای برای یک اثر هنری نیست!منبع:
http://iractor.mihanblog.com

آخرین ویرایش: - -


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات